Fontos tudnivalók mielőtt nyuszit vásárolnánk

 

 

 

A hobby nyuszik tartása

Manapság rengeteg család dönt úgy, hogy kisállatot ezen belül is törpenyuszit/mini nyuszit tart kis kedvencnek otthonában. Elsősorban a lakásban hobby nyusziként tartva, némely esetekben pedig kinti tartásra is vásárolnak nyuszit. A legfontosabb szempont a vásárlás előtt talán az, hogy mindenképp megbízható helyről vásároljuk vagy fogadjuk örökbe nyuszinkat. Pár hetesen minden nyuszi kicsi, de az olcsón, apróhirdetésben árult,  ismeretlen eredetű kicsinek tűnő nyuszi lehet hamarosan 5-6 kgos lesz és kinövi a neki szánt ketrecet.

A törpenyusziknak biztosítani kell legalább egy 100x50 cm-es berendezett ketrecet, ahol biztonságban érezhetik magukat és ez lesz az ő birodalmuk. A ketrec fontos tartozékai a szénatartó, golyós itató, etető tálka, egy házikó vagy emelvény, ami alá elbújhat a nyuszi vagy épp ráugorhat a tetejére pihenni. Szükséges még egy nyuszi sarok WC/alom tálca ahová járhat a nyuszi a dolgát végezni. Forgács helyett inkább fapelletet tegyünk bele, jobb nedvszívó és szagtartó. A ketrec aljára nem kell semmilyen almot leszórni, mivel a nyuszi alapjában szobatiszta állat, így megfelelő tartás mellett tökéletesen tudja használni a sarok WC-t/alomtálcát. A ketrec aljára ne szórjunk semmilyen alomanyagot, mert a kijelölt WC helyett az egész ketrecben piszkítani fog. Minden nap biztosítsunk számára friss vizet és sok szénát, mivel ez a fő tápláléka amit egész nap rágcsálhat. Ezen kívül kapjon még törpenyusziknak való eledelt lehetőleg homogén, magas nyersrost tartalmú viszont alacsony zsírtartalmú tápot, ebből egy nap 2x kell etetni őket egy etetésnél maximum másfél-2 evőkanál tápot kaphat egy felnőtt törpenyuszi.(baba nyuszi nyilván kevesebbet, ezzel kapcsolatban egy megbízható tenyésztő részletes tájékoztatást ad!)
 3 hónapos kortól adhatunk nekik zöldségeket (pl.sárgarépa,spenót,cékla,sütőtök,spárga) és gyümölcsöket(pl. alma,eper,málna,ananász), de ezek mind csak jutalomfalatok a nyusziknak így nem szabad túlzásba vinni. Nagyon szeretik a fűszernövényeket és gyógynövényeket(pl.kamilla,bazsalikom,citromfű,kakukkfű,pitypang,zsálya) így kedveskedhetünk nekik ezekkel is. A széna a legjobb fogkoptató, nincs szüksége külön másra, sőt a mézes, joghurtos jutalomfalatok és a száraz kenyérhéja pedig egyáltalán nem való a kis kedvencünknek. E célra inkább a számukra ehető, bio fa ágakat adjuk nekik.

Fontos, hogy a lakásban olyan helyen legyen a ketrec elhelyezve, ahol a nyuszit nem éri huzat, nem süt rá a nap.  Naponta minimum 2x1 óra kiengedésre van szüksége a nyuszinak, ahol levezetheti a felesleges energiáját, szabadon ugrálhat, minél több annál jobb. A kiengedéskor nyuszibiztossá kell tenni a szobát vagy helységet, mert nagyon szeretnek mindent megkóstolni és megrágni, így fokozott felügyelettel engedjük ki kedvencünket.
 

Kinti tartásnál fontos, hogy időjárásálló ketrecben tartsuk nyuszinkat, esetleg kifutós ketrecben, ami teljesen védett legyen minden oldalról, a nyuszi ne tudja magát kiásni és más ragadozó állat se férjen hozzá kedvencünkhöz, vagyis szökés és ragadozó biztos, erős kifutó legyen. Ne tűzzön rá a nap, ne essen a ketrecre a hó és az eső, fagytól védett, szélvédett helyen legyen! Mindenképp legyen a ketrecben olyan szélmentes és árnyékos rész, ahová el tud bújni a nyuszi.
Rögtön a nyuszit ne rakjuk kinti helyre, fokozatosan kell hozzászoktatni a kint léthez. Adjunk elegendő időt a kiszoktatásra, még ősz előtt kezdjük el.

 

A nyusziknál gyakran előfordul, hogy karmaik túl hosszúra nőnek. A világos karmú nyulaknál a vérereket tartalmazó rész könnyen felismerhető, e fölött 2-3 mm-rel vághatjuk le a karmokat. A sötét színű nyulak karmai erősebben pigmentáltak, ezért, hogy a sérüléseket, vérzést elkerüljük, inkább kevesebbet vágjunk le a karomból, de ezt inkább gyakrabban végezzük. Erre alkalmas eszköz egy kisállat karomvágó, amely bármelyik állatkereskedésben beszerezhető.

A nyuszik szőrének ápolása igen egyszerű, szoktassuk hozzá a fésüléshez, csak puha fogú kisállat fésűvel fésüljük (ne műanyaggal) vedléskor különösen fontos a rendszeres fésülés a tisztálkodással sok szőrt lenyelhet, ami felhalmozódhat a pocakjában. A szőrrel egybekötött láncos bogyók láttán nem kell megijedni, csak többször fésüljük a nyuszit.
Viszont ha a nyuszink kedvetlen vagy gubbaszt vagy nem fogad el táplálékot, vizet vagy nincsenek bogyói a WC-ben haladéktalanul, azon nyomban nyúlhoz hozzáértő állatorvoshoz kell vinni. Ha kétségeink vannak egy szokatlan viselkedés normálisságán inkább telefonon konzultáljunk, minden perc számít egy ilyen törékeny állat esetén.
Gyakori betegségeik az érzékeny emésztőrendszerük miatt a bélleállás, bélelzáródás, puffadás.

A koponya formájuk miatt, genetikailag vagy akár tartási hiba miatt hajlamosak lehetnek a fog túlnövésre. Fogékonyak a fül és szemproblémákra, idegrendszeri és daganatos megbetegedések is előfordulhatnak. Ritkán fertőződhetnek parazitától, élősködőtől is. Baktérium és vírus is megbetegítheti kedvencünket. Szerencsére három súlyos betegség a Mixomatózis és RHD valamint RHD2 ellen már létezik védőoltás. Fontos, hogy ezeket megkapja a kis kedvencünk! A pontos oltási programról érdeklődjünk az állatorvosunknál.

 

A nyuszi lehet kedves, bújós, aranyos, puszi osztó, ölbe nyuszi, de ennek az ellenkezője is. Jellemzőbb, hogy a földön, ketrecben simogathatóak, de nem szeretnek kézben, ölben lenni. Ha nem tartjuk ezt tiszteletben a nyuszi szabadulni próbálhat és véletlenül is karmolhat, egyes esetekben a fejünkre nőhet és haraphat is. Ezért ismerve kisgyermekünk habitusát döntsük el, hogy tudjuk-e vállalni az összeszoktatásukat anélkül, hogy bármelyik fél sérülne. Ivaréretten a bakok hajlamosak jelölni, vizelettel körbehatárolni a területüket, ami akár lehet a kedvenc szőnyegünk vagy a kanapénk is. A nőstények ásni, kaparni, zörögni szeretnek akár az éjszaka közepén is. Mérlegeljük van-e lehetőség a hálószobától távolabb eső helyen tartani a randalírozó nyuszinkat. Az ivaros viselkedés javulása és a hosszabb, egészségesebb élet érdekében javasolt az ivartalanításuk , a bakokat 6 hónapos kortól , a nőstényeket pedig 8 hónapos kortól lehet ivartalanítani. A törpenyuszi akár 10 évig is élhet, csak elkötelezetten, felelősségteljesen vegyünk magunkhoz egy érző kis lényt, aki számít ránk, hogy szeretjük és gondozzuk élete végéig. Csak az ünnepi hangulatnak ne engedjünk, vagy a gyerekek unszolásának, hiszen végül a szülő gondja lesz.

 

Bollárta törpenyúl tenyészet
Pálházi Boglárka